Bandırma Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali” Hizmete giriyor…

 Aralarında  Bandırma bölgesinin güçlü iki firması Özaydın Madencilik Enerji Üretim İnş. ve İnş. Malz. Turizm Akaryakıt San.Tic. A.Ş. ve Aslanlar İnşaat San. Tic. A.Ş.’nin de bulunduğu BURSA – Sabancı Holding ve Avusturyalı enerji devi Verbund ortaklığında faaliyetini sürdüren Enerjisa tarafından 2 yıl önce temeli atılan Bandırma Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali, yarın hizmete açılacak.

   Sabancı Holding’den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamaya katkı sağlamak için Bandırma-Çanakkale yolunun 26. kilometresinde iki sene önce temeli atılan Bandırma Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin yarın törenle hizmete açılacağı bildirildi.

   Bu arada, Bandırma Doğalgaz Gaz Kombine Çevrim Santrali, iki gaz ve bir buhar türbininden oluşan tek çevrimle 920 megawatt (MW) net elektrik üretimi sağlayarak bu alanda Türkiye’nin en büyüğü olacak.

   Asıl kapasitesi 930 MW olan santral kendi iç tüketiminin ardından net 920 MW elektrik üretecek. Kış aylarında bu üretim miktarı bin MW’a kadar yükselebilecek.

   Her 100 birim gazdan yaklaşık 60 birim enerji üretmesi beklenen santralin garanti edilen verim oranı yüzde 59 fakat bu oran, yüzde 61’lere de çıkabilecek.

   Yaklaşık 660 milyon euroluk yatırımla kurulan santral yılda, Türkiye’deki doğalgazın yüzde 6-7’sini kullanacak ve yaklaşık 7 milyar kilowatt saat elektrik üretecek. Bu haliyle santral, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale’nin elektrik ihtiyacının yüzde 70’ini karşılayabilecek güçte olacak.

Çelebi, Bandırma Limanı’na 140 milyon dolar yatırım yapacak.

Bandırma Limanı’nı 18 Mayıs 2010’da 36 yıllık imtiyaz hakkı ile devralan Çelebi Bandırma Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. limanı konteyner üssü haline getirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
50 MİLYON DOLARLIK EKİPMAN 90 MİLYON DOLARLIK İNŞAAT YATIRIMI YAPILDI. İnşaat Faaliyetleri başlatılmak üzere harekete geçilen işletmede Modern Yapı Proje Taahhüt İnş. San. ve Tic. A.Ş. işverenliğinde Alt Taşeron olarak görev verilen Bandırma’nın parlayan yıldızı haline gelmiş Özaydın Madencilik En. Ür. İnş. ve İnş. Malz. Turz. Akaryakıt San. ve Tic. A.Ş. imzalanan protokolle Çelebi Bandırma Uluslar Arası Limanı içerisindeki “Modifikasyon Projesi” kapsamında “Liman Yollarının ve Alt Yapılarının Yapılması”işlerini yürütecek.Faaliyete geçer geçmez 2 adet 100 ton kapasiteli konteyner mobil liman vinci (MHC), 2 adet dolu konteyner saha istif makinesi, 1 adet boş konteyner saha istif makinesi, konteyner iç dolum ekipmanları, 3 adet twin-sprader ve liman içi aktarma araç yatırımı yapan Çelebi, ayrıca konteyner terminali olarak planlanan 4-5-6 ve 7 No’lu rıhtımların çevrelediği liman sahasında altyapı ve inşaat çalışmalarını başlattı. Konteyner terminali olarak 1 adet 400 metre ve 1 adet 320 metre blok rıhtım olmak üzere toplamda 720 metre rıhtım uzunluğuna ve 12,0 metre su derinliğine sahip liman sahası planlayan Çelebi, konteyner iç dolum ve boşaltım operasyonlarının gerçekleştirilmesi amacıyla kapalı ve açık CFS (Container Freight Station) sahalarının inşaatını başlattı. 2012’de hizmete girecek 4 adet dolu konteyner ve 2 adet boş konteyner saha istif makinesinin de siparişini veren Çelebi, 2 adet konteyner mobil liman vinci, 6 adet RTG ve liman içi aktarma aracının satın alımını da planlıyor. Çelebi yaptığı yatırımlar sonucunda, Bandırma Limanı’nda 2012 itibariyle, 15 bin TEU yıllık konteyner elleçleme kapasitesine ulaşmayı; 2013 yılı sonunda tamamlayacağı ikinci faz yatırımlar kapsamında yapmayı planladığı dolgu sahasıyla da bu kapasiteyi yıllık 350 bin TEU’ya çıkarmayı hedefliyor. Çelebi, Bandırma Limanı’nda sadece konteynerlere yönelik faaliyet göstermeyecek. Bandırma Limanı 2015’te 5 farklı terminale sahip bir liman olacak. Konteynerle birlikte limanda genel yük terminali, dökme yük terminali, Ro-Ro terminali ve sıvı yük terminali de olacak.

Çevre Sorunu “Kader” Olmaktan Çıkacak mı? Edincik, Biyogaz Tesisine Kavuşmak İçin Gün Sayıyor…

Bandırma,Edincik Beldesinde yapılması planlanan 2,19 MW gücünde biyogaz enerji santrali inşaatı işinde görev verilen Özaydın Madencilik En. Ür. İnş. ve İnş. Malz. Turz. Akaryakıt San. Tic. A.Ş. “İnşaat alanında hafriyat yapılması,hafriyattan çıkan dolgu malzemelerinin belirlenen yerlere taşınması,serilmesi,tabakalar halinde sıkıştırılması ve ocak taşı ile blokaj yapılması” işerini yürütecektir.Enerji santrali Bursa kökenli bir kuruluş olan Telko Enerji Üretim A.Ş. tarafından kurulacak olup, tavuk ve büyükbaş hayvan dışkılarının yanı sıra mısır silajı veya yerine pirinanın kullanımıyla biyogaz üretecek tesisin yüzde 95’i tamamlanıp, geçici kabulü yapıldı.

Telko Enerji Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Okan Türkay, Edincik Belediyesi’nden kiraladıkları 48 bin metre karelik bir alanda, temelini 24 Mayıs2013 günü attıkları tesis hakkında şu bilgiyi verdi:

“Tesisimiz, tavuk dışkılarından da yararlanarak biyogaz üreteceği için bu alanda Türkiye’de, hatta dünyada ilk olacak. Edincik’te bulunan 2 milyon 350 bin adet tavuğun dışkılarından da yararlanacağız. Tesisimiz, 4 megavat saat elektrik üretimine sahip bulunuyor. İlk aşamada 2 megavat saat kapasiteyi kuracağız. Önce 2 megavat saate göre kuracağımız tesisin maliyeti 8 milyon doları bulacak. Tesisimizde 4’ü 5500’er metre küp, biri ise 7500 metre küp olmak üzere beş tankımız var. Tesisimizin montajını Alman firması yaptı. Bu ay sonundan itibaren, dışkı almaya başladıktan 55 gün sonra elektrik üretimimiz gerçekleşecek. Yaptığımız anlaşmaya göre ilk üç yıl için, tavuk dışkılarını, tavukhane sahipleri, tesisimize kendileri getirecek. Tesisimizde, ilk aşamada 5 kişi çalışacak. Daha sonra da bu sayı 8’e çıkacak.

Biyogazdan üretilecek elektrik enerjisini, tesisleri içinde kullandıkları gibi, ihtiyaç görüldüğünde, Edincik’teki TOKİ evlerine de verebileceklerini vurgulayan Türkay, biyogazdan üretecekleri elektrik enerjisinin ardından 90 derecelik ısı enerjisinin yanı sıra kompost gübre de elde edeceklerine dikkati çekti. Türkay, tesislerinin, şubat ayında tutma işlemini başlatacağını, bundan 70 gün sonra elektrik üretimine nisan ayı içinde geçmeyi planladıklarını belirtti.

Telko Enerji Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Okan Türkay, daha şimdiden, Edincik dışındaki birçok tavukhane sahibinden, tavuk dışkılarını, kendilerine verme konusunda öneriler aldıklarını vurgularken, tesisin tam anlamıyla devreye girmesinin ardından, yıllardır Edincik’in koku ve sinek sorununun çözümünde önemli yol alınacağına inandığını sözlerine ekledi.