Bandırma Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali” Hizmete giriyor…

 Aralarında  Bandırma bölgesinin güçlü iki firması Özaydın Madencilik Enerji Üretim İnş. ve İnş. Malz. Turizm Akaryakıt San.Tic. A.Ş. ve Aslanlar İnşaat San. Tic. A.Ş.’nin de bulunduğu BURSA – Sabancı Holding ve Avusturyalı enerji devi Verbund ortaklığında faaliyetini sürdüren Enerjisa tarafından 2 yıl önce temeli atılan Bandırma Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali, yarın hizmete açılacak.

   Sabancı Holding’den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamaya katkı sağlamak için Bandırma-Çanakkale yolunun 26. kilometresinde iki sene önce temeli atılan Bandırma Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin yarın törenle hizmete açılacağı bildirildi.

   Bu arada, Bandırma Doğalgaz Gaz Kombine Çevrim Santrali, iki gaz ve bir buhar türbininden oluşan tek çevrimle 920 megawatt (MW) net elektrik üretimi sağlayarak bu alanda Türkiye’nin en büyüğü olacak.

   Asıl kapasitesi 930 MW olan santral kendi iç tüketiminin ardından net 920 MW elektrik üretecek. Kış aylarında bu üretim miktarı bin MW’a kadar yükselebilecek.

   Her 100 birim gazdan yaklaşık 60 birim enerji üretmesi beklenen santralin garanti edilen verim oranı yüzde 59 fakat bu oran, yüzde 61’lere de çıkabilecek.

   Yaklaşık 660 milyon euroluk yatırımla kurulan santral yılda, Türkiye’deki doğalgazın yüzde 6-7’sini kullanacak ve yaklaşık 7 milyar kilowatt saat elektrik üretecek. Bu haliyle santral, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale’nin elektrik ihtiyacının yüzde 70’ini karşılayabilecek güçte olacak.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir